1. pl
  2. en

Spisek

Shaoyao Aisin Gioro zwinnie przewlekła nitkę przez kolejną drobna perełkę. Mały srebrzysty klejnocik przez moment zawisł na cienkiej jak pajęczyna nitce, aby po chwili dołączyć do swoich sióstr, które stały już równiutko w idealnym rządku. Dziewczyna spojrzała uważnie na swoje dzieło, po czym wybrała z puzderka kolejna kulkę, która również miała podzielić los swoich towarzyszek. W ten sposób po kilkudniowej żmudnej pracy na aksamitnych czerwonych bucikach tworzył się swoisty gwiazdozbiór.

 

– Jak dobrze, że nie muszę ich nosić, mimo że są przeznaczone dla mnie – westchnęła po cichu. Miniaturowe buciki na średniej wielkości obcasie mierzyły zaledwie 10 centymetrów i wyglądały jakby uszyto je dla noworodka, a nie dorosłej kobiety. Starożytnym obyczajem, wywodzącym się jeszcze ponoć z Dynastii Song, dziewczynom krępowano stopy, aby zapewnić im dobre zamążpójście. Uważano, że niewyobrażalnie bolesny zabieg, trwałe kalectwo i ból do końca życia towarzyszący posiadaczce ,,lotosowych stóp” miały zostać wynagrodzone wspaniałym życiem u boku wymarzonego partnera.

 

Shaoyao na swoje szczęście urodziła się w mandżurskiej rodzinie Aisin Gioro i była blisko spokrewniona z dworem Qingów, gdzie sprzeciwiano się tym praktykom. Mandżurowie, u których status kobiety był znacznie wyższy niż w Chinach, uważali sam obyczaj za barbarzyński, a także niepraktyczny, gdyż właściwie wyłączał kobiety z aktywnego życia. Mandżurki, które na równi z mężczyznami opanowywały sztukę konnej jazdy, w znacznie większym stopniu uczestniczyły w życiu wspólnoty. Niekiedy nawet wraz ze swoimi braćmi i mężami stawały do walki. Dwór Cesarza Guangxu i jego dawnej, choć nadal wpływowej, regentki Cixi próbował zakazać krępowania stóp. Ojciec Shaoyao, Sędzia Zhang, który chciał się wkraść w łaski cesarza i jego dworu, profilaktycznie zakazał krępowania stóp swoim córkom. Ponadto wpływ na jego decyzje miała również matka dziewcząt, która chciała zaoszczędzić im cierpienia, a także obawiała się losu, jaki spotkał starszą córkę jej przyjaciółki, która zmarła w wyniku gangreny. Sąsiadki państwa Aisin Gioro szeptały po cichu, że sama matka Shaoyao naraża przyszłość swoich córek na o wiele gorszy los. Im samym niezmiernie trudno było pogodzić się z przeznaczeniem własnych dzieci, ale uważały zabieg za wyższą konieczność.

 

Brak ,,lotosowych stóp” w znacznej mierze utrudniał znalezienie dla młodej dziewczyny godnego kandydata na męża. Jednak matka, pani Mudan, obmyśliła sprytny plan, który miał uchronić jej córkę od staropanieństwa. Otóż parę miesięcy temu namówiła swego męża, a ojca Shaoyao, Haitang, Yulan i Chena, aby wysłał posła do swojego dalekiego krewnego. Był nim sam gubernator prowincji, Stryj Liu, mający swoją siedzibę w Chengdu. Jako że z powodu sprawowanej funkcji mieszkał on wraz z rodziną parę prowincji dalej, swoją krewniaczkę widział po raz ostatni, kiedy ta nie ukończyła nawet roku. Nic więc nie mógł wiedzieć o ,,wadzie” dziewczyny. Ponadto Sędzia Zhang, aby uwiarygodnić urodę dziewczyny, przesłał w podarunku dla jego żony, dwóch konkubin i sześciu córek pięknie wyszywane aksamitne ,,lotosowe buciki” z zapewnieniem, że zostały one specjalnie wybrane przez jego córki. Do prezentu załączono zdjęcie Shaoyao w tradycyjnej wytwornie zdobionej chińskiej sukni. Jednak najważniejszą zaletą qipao nie okazał się misterny haft, ale jego długość. Otóż ubiór idealnie zasłaniał stopy. Uradowany Stryj Liu naprędce zgodził się na przygotowania ślubne, gdyż jego dorosły syn kończył niedługo dwadzieścia lat i bardziej pociągały go zamorskie podróże niż ustatkowanie się. Panicz Wang był jedynym męskim potomkiem sędziwego Stryja Liu i tylko on mógł zapewnić ciągłość rodu. Gubernator obawiał się o los swojego jedynego syna. Z jednej strony przemawiała tutaj ojcowska miłość i strach przed puszczeniem Panicza Wanga w daleką podróż, z drugiej zaś niepokój przed konsekwencjami jego ewentualnej przedwczesnej i zarazem bezdzietnej śmierci. Obawiał się, że wówczas nie zostałby nikt, kto mógłby przejąć nazwisko rodowe i czcić przodków.

<< Wróć do strony Fragmenty

07 sierpnia 2019

Created with WebWave CMS